Produktytop.sk strávilo mnoho hodín výskumom, aby vám pomohlo nájsť tie najlepšie produkty, ktoré si môžete kúpiť. Každý produkt je tu nezávisle vybraný naším tímom. Ak si niečo kúpite prostredníctvom odkazov v našom obsahu, môžeme získať malú províziu, ktorá nám pomôže pri podpore našej práce.

Najlepšie vysávače 2021

Rôzne typy vysávačov

Technológie vysávačov sa v priebehu rokov celkom dosť vyvíjali. Nebudeme prechádzať všetkými staršími typmi, ktoré sa používali v minulosti, ale namiesto toho sa zameriame na 5 hlavných typov vysávačov, ktoré sa dnes používajú.

Klasický vysávač

Vysávače s telom sú to, čo väčšina ľudí považuje za „klasický vysávač“. U nich sú motor, filtre a vrecká na odpad uložené v jednom tele, ktoré sa zvyčajne ťahá po podlahe. Z tela vytiahnete pružnú trubicu zakončenú zmetákom a rôznymi prísavkami. Tento zmeták je vynikajúci pri čistení rôznych povrchov a pri prístupe na rôzne ťažko dostupné miesta vo vašej domácnosti. Vysávače s telom sú tiež zvyčajne výkonnejšie ako väčšina ostatných typov, a preto sú pre väčšinu ľudí normou.

Ručný

Ručné vysávače sú ďalším starým a „klasickým“ typom, ktorý sa dodnes používa. Oveľa menšie, ľahšie a slabšie s menšími nádobami na prach sú tieto vysávače určené pre miesta a povrchy, na ktorých by bolo použitie vysávača s telom nepraktické. Kuchynské dosky, interiéry automobilov, postele v spálni atď. sú skvelým využitím pre ručný vysávač.

Zvislý

Modernejšia alternatíva k modelom s telom, zvislé vysávače pracujú na podobnom princípe s jedným kľúčovým rozdielom – všetky vnútorné funkcie, ktoré sú zvyčajne umiestnené v tele, sú namiesto toho pripevnené k trubke ako druh „brucha“. Zvislé vysávače, ktoré sú v USA a západnej Európe veľmi populárne, sa zvyčajne používajú veľmi pohodlne a sú výkonné. Jedinou nevýhodou, ktorú majú, je to, že kvôli všetkému, čo je pripojené k trubke, majú ťažší dosah pre užšie priestory.

Tyčový

Tyčové vysávače sú omnoho slabšou alternatívou zvislých vysávačov a vysávačov s telom, ale plnia svoju úlohu. Tyčové vysávače v podstate robia to, čo nemôžu zvislé modely – siahajú do užších priestorov, napríklad pod pohovku alebo posteľ. Ak však máte vysávač s telom, kúpa tyčového vysávača je väčšinou zbytočná, pretože hlavica vysávača s telom je taká úzka ako samotný tyčový vysávač.

Robotický

V neposlednom rade sú robotické vysávače, ktorých popularita neustále stúpa. Tieto autonómne vysávače nie sú príliš výkonné a majú menšie nádoby na prach, ale majú zložitý softvér, ktorý im umožňuje sami čistiť podlahu. Tento „mapovací“ softvér umožňuje robotickému vysávaču naučiť sa rozmiestnenie vášho domu tým, že sa potuluje po okolí a naráža na veci. Nakoniec robotický vysávač zistí každý roh a okraj vášho domu a naprogramuje svoju najefektívnejšiu cestu okolo neho.

Nevýhody robotického vysávača sú jasné – sú menej efektívne, nemôžu čistiť vyššie povrchy, ako sú pohovky a postele, sú menej energeticky efektívne, ich batéria sa musí často nabíjať, ich odpadové koše sa musia vyprázdňovať častejšie, a ak ak máte domácich miláčikov, môžu brániť v prevádzke robota. Aj napriek všetkým týmto nedostatkom sú robotické vysávače stále geniálnym a veľmi užitočným nástrojom pre väčšinu domácností, pretože môžu výrazne znížiť potrebu manuálneho vysávania.

Na čo by ste mali pozerať pri kúpe vysávača?

Výber najlepších vysávačov pre váš domov je predovšetkým o výbere typu a funkcií, ktoré by vám vyhovovali. Okrem jednoduchého hľadania kvality – čo je samozrejme nevyhnutnosťou – by ste mali vždy venovať osobitnú pozornosť tomu, čo ponúka každý model a čo potrebujete.

Typ

5 vyššie uvedených typov je zreteľne odlišných a umožňuje veľmi odlišné spôsoby čistenia vášho domova. Všetkých päť z nich má svoje klady a zápory a výber správneho modelu pre vás je rozhodujúci.

Kapacita

O kapacite vysávača sa zriedka hovorí, ale v mnohých prípadoch je to celkom dôležité. Ak máte väčší alebo dokonca stredne veľký dom, možno vás nepríjemne prekvapí, že niekedy budete musieť vyprázdniť vrecko alebo nádobu na prach uprostred vysávania. Mať dostatočne veľkú kapacitu by mal tento problém odstrániť.

Sací výkon

Najdôležitejšou vlastnosťou vysávača je pravdepodobne to, ako dobre vysáva alebo „nasáva“. Pri plochých povrchoch to zvyčajne nie je také dôležité, pretože ešte stačí len ľahšie sanie. Avšak, najmä ak chcete vysávať koberce, koberčeky alebo pohovky, je nevyhnutný silnejší sací tlak.

Životnosť

Ďalším často podceňovaným (alebo výrobcom nesprávne uvádzaným) faktorom je životnosť vysávača. Jednou z hlavných vecí, ktorú by ste nemali vynechať, je zaistiť, aby váš vysávač vydržal roky bez malých alebo žiadnych technických problémov.

Ďalšie funkcie, ktoré môžu byť užitočné

Existuje veľa ďalších funkcií, na ktoré je potrebné pozrieť, samozrejme, všetky s rôznym stupňom dôležitosti:

  • Filtre. Rôzne vysávače používajú rôzne vzduchové filtre. Čím zložitejší je filtračný systém vo vašom vysávači, tým lepšia bude kvalita vzduchu vo vašej domácnosti.
  • Prachové vrece verzus nádoba na prach. Mnoho modelov vysávačov pracuje s jednorazovými vreckami na prach, ktoré môžu byť nepríjemným výdavkom a zdrojom, s ktorými je potrebné sa vysporiadať. Nádoby na prach sú zvyčajne oveľa praktickejšie.
  • Energetická účinnosť. Väčšina moderných vysávačov je relatívne efektívna z hľadiska ich elektrickej spotreby. Robotické vysávače sú zjavnou výnimkou, keď celkom rýchlo míňajú svoje batérie.
  • Náklady a záruka. To je celkom samozrejmé – čím nižšie sú náklady a dlhšia záruka – tým lepšie.

Ako vidíte, všetkých päť typov vysávačov má svoje využitie, takže výber „najlepšieho vysávača“ môže byť komplikovaný. Väčšina domácností si zvolí kombináciu vysávačov s telom, ručných a robotických vysávačov alebo zvislých, tyčových, ručných a robotických vysávačov. Nech vyberiete akúkoľvek možnosť, pokiaľ vyberiete kvalitu a zvážite všetky svoje preferencie, mali by ste byť s konečným výsledkom spokojní.

Back to top button
Close