Produktytop.sk strávilo mnoho hodín výskumom, aby vám pomohlo nájsť tie najlepšie produkty, ktoré si môžete kúpiť. Každý produkt je tu nezávisle vybraný naším tímom. Ak si niečo kúpite prostredníctvom odkazov v našom obsahu, môžeme získať malú províziu, ktorá nám pomôže pri podpore našej práce.

Najlepšie umývačky riadu 2021

Rôzne typy umývačiek riadu

Na rozdiel od mnohých iných kuchynských spotrebičov majú všetky umývačky riadu podobný princíp – berú studenú vodu z potrubia, zohrejú ju a nalejú ju nepretržite na špinavé riady spolu s mydlom, ktoré ste vložili. Spôsoby v ktorých sa väčšina umývačiek riadu líši, je ich veľkosť, kapacita, kompaktný dizajn, zamýšľané miesto v kuchyni a rôzne programy a funkcie, ktoré majú alebo nemajú.

Voľne stojace umývačky riadu

Toto je najbežnejší typ umývačky riadu jednoducho preto, že – ako voľne stojace práčky, chladničky, sušičky bielizne a ďalšie spotrebiče – sa dajú umiestniť kdekoľvek. Nemusíte ich umiestniť do kuchynskej skrinky a nemusíte navrhovať celú kuchyňu okolo nich – jednoducho ich umiestnite kamkoľvek chcete a to je všetko.

Ako také prichádzajú v mnohých rôznych veľkostiach a kapacitách a môžu mať všetky funkcie, ktoré by ste mohli požadovať od umývačky riadu.

Integrované umývačky riadu

Skvelá voľba pre kuchyňu, ktorá je stále vo výstavbe a je navrhnutá. Integrované umývačky riadu sú vyrobené tak, aby fungovali ako kuchynská skrinka na umývanie riadu. To znamená, že budete mať rovnomerne krásnu kuchyňu namiesto kuchyne s veľkým bielym – a pre niektorých ľudí škaredým – blokom, ktorý tam sedí.

Ak je vaša kuchyňa už dokončená a nechcete ju prepracovať, niekedy je možné nájsť integrovaný model umývačky riadu, ktorý dokáže elegantne nahradiť jednu z vašich skriniek, ale to je zriedkavé. Tieto modely tiež väčšinou nie sú také veľké ako voľne stojace modely.

Úzke umývačky riadu

Posledné tri typy možno považovať za podtypy integrovaných umývačiek riadu, ale sú dostatočne odlišné na to, aby si zaslúžili samostatné zmienky. Prvý taký typ sú úzke umývačky riadu. Tieto integrované umývačky riadu sú vyrobené ako extra tenké skrinky pre menšie kuchyne s obmedzeným priestorom. Štíhle a vysoké, sú skvelé pre domácnosti 2 ľudí, ktorých riadu nie je príliš veľa. Aj keď nie sú príliš veľké, je impozantné, ako vám môžu pomôcť pri využívaní obmedzeného priestoru v kuchyni.

Kompaktné umývačky riadu

Podobne sú kompaktné umývačky riadu určené pre menšie domácnosti s obmedzeným kuchynským priestorom. Zvyčajne sú také veľké ako veľká mikrovlnná rúra alebo o niečo väčšie a môžu byť integrované alebo voľne stojace. Pravdepodobne sú príliš malé aj pre domácnosť dvoch osôb a väčšinou sú určené pre byty, kde ľudia zriedka varia.

Vstavané umývačky riadu

Tretí typ integrovaných umývačiek riadu sú vstavané umývačky riadu. Tieto dva pojmy sa často používajú zameniteľne, ale znamenajú rôzne veci. Vstavané umývačky riadu sú tie, ktoré sú integrované pod kuchynským drezom a sú k nemu pripojené priamo. To znižuje vzdialenosť, ktorou musí voda prejsť, a tým sa znižuje riziko nehôd v potrubí. Uľahčuje to aj prácu so špinavými alebo iba umytými riadmi, pretože umývačka riadu je čo najbližšie k umývadlu.

Na čo by som mal pozerať pri kúpe umývačky riadu?

Keďže všetky umývačky riadu pracujú na rovnakom princípe, kľúčové rozdiely medzi nimi padajú na ich vlastnosti a ďalšie funkcie.

Integrované vs voľne stojace

Načrtli sme rozdiely medzi týmito dvoma hlavnými typmi, takže ich nebudeme opakovať. Toto je prvá a hlavná voľba, ktorú musíte urobiť, pretože bude určovať, ako bude vyzerať vaša kuchyňa a kde bude vaša umývačka riadu.

Kapacita

Ďalšou kľúčovou vecou, ktorú treba brať do úvahy, je presne to, aká veľká má byť vaša umývačka riadu. Kúpa umývačky riadu, ktorá nie je dosť veľká pre vaše potreby, je problém, ktorý treba riešiť, a strata peňazí. Budete ju musieť vyprázdňovať a dopĺňať neustále, nebude dosť veľká pre vaše väčšie hrnce a podnosy, a vo všeobecnosti to bude prinášať viac problémov, ako stojí za to.

Na druhej strane získanie zbytočne veľkej umývačky riadu znamená, že budete musieť čakať niekoľko dní, kým sa naplno naplní, aby ste ju mohli používať, čo vás núti nepoužívať riad a taniere, alebo ju používať s polovičnou kapacitou a odpadovou vodou.

Spotreba vody

Keď už hovoríme o plytvaní vodou, mali by ste si vybrať aj umývačku riadu s nižšou spotrebou vody. Tieto modely môžu mať vyššiu počiatočnú cenu, ale sú šetrné k životnému prostrediu a šetria váš účet za vodu.

Ďalšie funkcie, ktoré môžu byť užitočné

Umývačky riadu majú samozrejme aj množstvo ďalších funkcií, ktoré môžu byť podľa vašich preferencií užitočné alebo nepotrebné:

  • Filtrácia vody. Pretože umývačky riadu opakovane používajú vodu a recyklujú ju pred jej vypustením, je dôležité vybrať model s dobrou filtráciou vody, aby sa udržala medzi cyklami čistá.
  • Senzory špiny. Umývačky riadu so senzormi špiny môžu cítiť, aké sú vaše riady špinavé, a podľa toho upravovať spotrebu vody. To šetrí vodu a umožňuje lepšie umývanie.
  • Programy a ovládacie prvky. Väčšina moderných umývačiek riadu má elektronické displeje, vďaka ktorým je ich používanie a programovanie oveľa jednoduchšie. Aj bez nich je však dôležité vybrať umývačku riadu, ktorá má preferované operačné programy. Niektoré umývačky riadu umožňujú polovičné cykly, keď nechcete čakať na naplnenie celého stroja, iné majú režimy vysokej teploty alebo nízkej teploty atď.
  • Hluková izolácia. Rovnako ako práčky a sušičky bielizne nie sú umývačky riadu úplne tiché. Kúpa modelu s dobrou zvukovou izoláciou je skvelá, ak je vaša kuchyňa blízko vašej obývačky alebo spálne.

Stručne povedané, zatiaľ čo umývačky riadu sa môžu veľmi líšiť vo svojej veľkosti, dizajne, umiestnení v kuchyni a funkciách, všetky majú tendenciu pracovať na rovnakom základnom princípe. Nájdenie najlepšej umývačky riadu pre vašu kuchyňu je preto zvyčajne len otázkou nájdenia tej, ktorá má správnu kapacitu a veľkosť, ako aj vašich preferovaných funkcií a spotreby vody.

Back to top button
Close