Produktytop.sk strávilo mnoho hodín výskumom, aby vám pomohlo nájsť tie najlepšie produkty, ktoré si môžete kúpiť. Každý produkt je tu nezávisle vybraný naším tímom. Ak si niečo kúpite prostredníctvom odkazov v našom obsahu, môžeme získať malú províziu, ktorá nám pomôže pri podpore našej práce.

Najlepšie robotické vysávače 2021

Rôzne typy robotických vysávačov

Ako celkom nový produkt, robotické vysávače nemajú toľko rôznych typov a podtypov ako iné zariadenia. V skutočnosti, ak ste so svojimi kritériami nadmieru liberálni, môžete do značnej miery hodiť všetky roboty do rovnakej kategórie, pretože všetky pracujú na rovnakom princípe.

Tam, kde sa robotické vysávače navzájom líšia, sú rôzne vlastnosti a technické parametre. Najjednoduchší spôsob, ako ich kategorizovať, je preto založený na ich celkovej cene.

Pretože môžu prísť s toľkými rôznymi funkciami a možnosťami, robotické vysávače sa môžu pohybovať cenovo už od 100 do 200 eur. Z dôvodu jednoduchosti ich pri diskusii o ich funkciách rozdelíme na kategórie „cenovo prístupné“, „stredná trieda“ a „vyššia kategória“. Nezabúdajte však, že medzi týmito 3 cenovými rozpätiami lacných robotických vysávačov existujú výnimky s mnohými ďalšími funkciami a take s vyššími cenami s niektorými chýbajúcimi funkciami.

Cenovo prístupné

Ak máte malý rozpočet alebo chcete iba základný balík, môžete za približne 200 eur získať jednoduchý robotický vysávač, ktorý vám pomôže udržiavať váš domov v čistote. Tieto modely obyčajne nebudú mať žiadnu podporu aplikácií ani pomocníkov s umelou inteligenciou, nebudú sa môcť samy vyprázdniť alebo dobiť a ich batéria vydrží zriedkavo viac ako hodinu.

Ak sa rozhodnete pre výber kvalitného modelu v dostatočne vysokej kvalite, aj takýto cenovo prijateľný robotický vysávač vám poskytne veľa pomoci. Nevyrieši to potrebu vysávania a čistenia z času na čas, ale minimalizuje to množstvo práce, ktorú musíte urobiť.

Stredná trieda

V strednom cenovom rozpätí od 400 do 800 eur budete často schopní nájsť najlepšiu hodnotu za svoje peniaze. Robotické vysávače tu budú mať zvyčajne dlhšiu výdrž batérie približne 2 hodiny, vynikajúce navigačné systémy a vyššiu kvalitu životných funkcií. Veci, ako napríklad podpora aplikácií a diaľkové ovládače, ako aj monitorovanie a nabíjanie vlastnej batérie, sa v tomto rozsahu stávajú čoraz bežnejšou súčasťou.

Vyššia kategória

Robotické vysávače, ktoré spadajú do cenového rozpätia +800 eur, sa zvyčajne dajú kategorizovať s výdržou batérie najmenej 120 minút a často aj viac. Takmer vždy budú mať podporu aplikácií, ako aj Alexy a/alebo Google asistenta. Často sa dodávajú aj so špeciálnymi vzduchovými filtrami, ako sú filtre HEPA, majú väčšie nádoby na prach a niekedy dokonca majú schopnosť vyprázdniť uvedené nádoby sami.

Takéto špičkové robotické vysávače budú tiež schopné samo monitorovať svoju vlastnú výdrž batérie a podľa potreby sa vrátiť do svojej nabíjacej stanice. Mnoho takýchto modelov bude dodaných s technológiou „North Star Navigation“, ktorá im umožní ešte lepšiu navigáciu v domácnosti.

Čo by ste mali pri kúpe robotického vysávača zvážiť?

Posúdenie robotického vysávača podľa cenového rozpätia a značky je jedna vec, ale musíte tiež vedieť, čo tieto zariadenia robia. Robotický vysávač môže mať veľa rôznych funkcií, niektoré zásadné, iné – doplnkové.

Vytieranie

Už od prvého modelu Scooba iRobot z roku 2005 a dokonca od vôbec prvého robotického vysávača Electrolux z roku 1996, boli robotické vysávače navrhnuté ako samoregulačné mopy. Niektoré prichádzajú s dodatočnými špeciálnymi doplnkami ako mop, ale tie sú zvyčajne zbytočné a nepraktické. Namiesto toho väčšina robotických vysávačov jednoducho používa husté gumené kefy zo spodu a na boku, aby efektívne vyčistila vaše podlahy.

Zametanie

Ďalšou kľúčovou funkciou je zametanie, ktoré nájdete v každom robotickom vysávači. Nie je to však niečo, čo by ste konkrétne hľadali, pretože to nie je také účinné ako vysávanie.

Vysávanie

Už z názvu by ste si mysleli, že všetky robotické vysávače vedia vysávať. Mnohé z predchádzajúcich modelov a niektoré zo súčasných lacných modelov však dokážu iba zametať a mopovať. Vysávanie je samozrejme omnoho lepšie a väčšina robotických vysávačov je celkom efektívna – všetko, čo musíte urobiť, je vyprázdniť ich nádobu na prach raz za čas.

Životnosť batérie

Priemerná životnosť batérie robotických vysávačov je 1 – 2 hodiny, niektoré však môžu fungovať až 4 hodiny bez nabíjania. Niektoré z lepších modelov dokážu dokonca sledovať výdrž batérie a podľa potreby sa pripojiť k svojim nabíjacím staniciam.

Ďalšie funkcie, ktoré môžu byť užítočné

S ohľadom na tieto kľúčové funkcie, uvádzame niektoré ďalšie funkcie, na ktoré treba dávať pozor:

  • Wi-Fi a podpora aplikácií. Ak chcete, aby mal váš robotický vysávač jednoduchú navigáciu vo vašom dome a aby vám podával správy, uistite sa, že má podporu aplikácií a Wi-Fi.
  • Google asitent, Alexa, Echo alebo iní asistenti s umelou inteligenciou sú tiež veľkým prínosom. Pomôžu vám sledovať všetko, čo sa deje, a budú vás informovať o činnosti robota.
  • Senzory detekcie nečistôt pomáhajú mnohým robotickým vysávačom ľahšie detekovať oblasti s koncentrovanými nečistotami a venovať im osobitnú pozornosť.
  • Ďalšie navigačné nástroje. Všetky roboty pracujú tak, že zaznamenávajú svoju trasu a mapujú svoje prostredie, niektoré sú však lepšie ako iné. Ak chcete, aby bol váš robotický vysávač čo najefektívnejší, hľadajte zariadenie so systémom „North Star Navigation“.

Dúfame, že sme vám priniesli aspoň trochu prehľad o tom, ako fungujú robotické vysávače. Budú sa neustále vyvíjať a získavať nové vlastnosti a schopnosti, ktoré by ich im mali pomôcť pri ich práci. Čo sa týka najlepších robotických vysávačov v danom čase – záleží to na vašich potrebách, rozpočte a osobných preferenciách.

Back to top button
Close