Produktytop.sk strávilo mnoho hodín výskumom, aby vám pomohlo nájsť tie najlepšie produkty, ktoré si môžete kúpiť. Každý produkt je tu nezávisle vybraný naším tímom. Ak si niečo kúpite prostredníctvom odkazov v našom obsahu, môžeme získať malú províziu, ktorá nám pomôže pri podpore našej práce.

Najlepšie klimatizácie 2021

Rôzne typy klimatizácií

Všetky klimatizácie pracujú bez ohľadu na svoje rozdiely na rovnakom princípe – prenášajú chladiacu tekutinu z jednej sady cievok (ktorá zbiera teplo) do inej sady cievok (ktorá rozptyľuje teplo). Kde a ako sú tieto komponenty zabudované, definuje typ klimatizačného zariadenia.

Klimatizácie s jednou jednotkou

Zjednocujúcou charakteristikou všetkých monoblokových klimatizačných jednotiek je to, že všetky ich komponenty sú umiestnené v jednom plášti, teda sú v jednom „celku“. Všetky klimatizácie s jednou jednotkou sú navrhnuté tak, aby boli umiestnené vo vnútri uzavretého priestoru, všetky však majú vzduchový vývod, ktoré rozptyľuje horúci vzduch von.

Okrem toho sa monoblokové klimatizácie môžu od seba veľmi líšiť a prichádzajú v rôznych podtypoch:

 • Prenosné/mobilné klimatizačné jednotky. Zvyčajne sú umiestnené na valcoch a sú vyrobené tak, aby ste ich mohli pohybovať po domácnosti alebo kancelárii. Ich vzduchový vývod je dlhý asi 2 až 3 metre a zvyčajne majú nízku kapacitu 9 000 až 12 000 BTU.
 • Klimatizačné jednotky namontované na podlahu. Podobne ako prenosné, aj klimatizácie na podlahe majú podobnú kapacitu, ale sú vyrobené ako pevné. Pripevňujú sa na podlahu a na vonkajšiu stenu. Zvyčajne majú 2 odpadové vzduchové vývody, ktoré vedú von cez samotnú stenu
 • Nástenné klimatizačné jednotky. Tieto jednotky majú podobnú kapacitu ako vyššie uvedené jednotky, ale sú namontované priamo na vonkajšiu stenu. Niekedy sa nazývajú „vysoko montované klimatizácie“.
 • Okenné klimatizačné jednotky. Zaujímavá variácia, inštalácia klimatizácie priamo na okno je jednoduchšia, pretože nevyžaduje prácu na stene. Môžu byť dosť hlučné a zablokujú okno, takže v týchto dňoch ich vidno zriedkavo.

Rozdelené klimatizačné jednotky

Toto je pravdepodobne najpopulárnejší typ klimatizácie. Rozdelené klimatizačné jednotky pracujú na rovnakom princípe, ale ich cievky na zbieranie a rozptyľovanie tepla sa delia na dve časti – jedná sa nachádza v interiéri a druhá v exteriéri. Dve oddelené telá klimatizácie sú spojené medenými vzduchovými otvormi a elektrickým káblom. Sú menej hlučné ako klimatizácie s jednou jednotkou, pretože ich kompresor je na vonkajšej strane.

Rovnako ako v prípade klimatizácií s jednou jednotkou, aj rozddelené klimatizácie prichádzajú v niekoľkých rôznych podtypoch:

 • Nástenné rozdelené klimatizačné jednotky. Podobne ako tie s jednou jednotkou, len sú rozdelené na dve telá – jedno vonku a jedno vnútri.
 • Rozdelené klimatizácie montované na podlahu. Opäť sú podobné monoblokovým klimatizačným zariadeniam, ale ich cievky sú rozdelené do dvoch telies. Ďalším rozdielom je, že rozdelené klimatizácie montované na podlahu sa môžu vyskytovať v dvoch ďalších podkategóriách, ktorými sú klimatizácie v stĺpcoch a klimatizácie v skrinke – rôzne tvary sú tu hlavným rozlišovacím faktorom.
 • Prenosné/mobilné splitové klimatizačné jednotky. Tieto modely majú zvyčajne vyššiu kapacitu ako prenosné monoblokové klimatizácie, ale sú o niečo menej prenosné, pretože sa skladajú z dvoch samostatných telies. Napriek tomu sú dokonale praktické, ak chcete klimatizáciu, ktorá je výkonná aj prenosná.
 • Rozdelené klimatizačné jednotky namontované na vzduchové potrubie. Dobrá voľba pre domácnosti s už existujúcimi vzduchotechnickými systémami. Tieto klimatizácie sa jednoducho inštalujú do samotného vzduchového potrubia. Často sa nazývajú „kanálové“ alebo „centrálne“ klimatizačné zariadenia.

Multisplit klimatizácie

Medzi multisplit klimatizácie patria všetky modely s viacerými vnútornými telesami na jedno vonkajšie telo. Je to dobrá voľba pre prípady, keď chcete mať klimatizáciu vo viacerých uzavretých, ale oddelených miestnostiach, majú multisplit klimatizácie oveľa výkonnejšie kondenzačné jednotky.

Ďalšia skvelá vec na nich je, že môžu používať rôzne vnútorné jednotky. Môžete mať multisplit systém klimatizácií so 4 vnútornými telesami, ktoré sú rôzne – jedno môže byť namontované na stenu, jedno môže byť namontované na podlahe v tvare stĺpca, jedno môže byť jednotka pripevnená na podlahu v skriny a jedno môže byť montované v puzdre na strop.

Čo by som mal hľadať pri kúpe klimatizácie?

Výber najlepšej klimatizácie pre vaše potreby znamená zvážiť niekoľko kľúčových faktorov:

Kapacita

Prvá a najjednoduchšia vec, ktorú treba zistiť, je to, koľko energie by mala mať vaša klimatizácia. Zmerajte si štvorcové metre vašej domácnosti alebo kancelárie a pomocou nich vypočítajte, koľko jednotiek BTU budete potrebovať.

Typ konštrukcie

Samostatná jednotka, rozdelená alebo multisplit?

Multisplit klimatizácie sú zvyčajne určené pre väčšie kancelárie alebo domácnosti, kde je potrebné veľký výkon.

Monobloky sa zvyčajne používajú pre malé malé priestory, ako sú kancelárie s jednou miestnosťou, pivnice, garáže a podkrovia. Sú vynikajúce, keď nechcete zložitú inštaláciu.

Oddelené klimatizácie sú preferovanou všestrannou voľbou pre väčšinu domácností a kancelárií.

Montáž na stenu, podlahu, strop alebo okno?

Ďalšou hlavnou vecou, ktorú treba zvážiť, je miesto, kde chcete nainštalovať klimatizáciu. Zvyčajne je umiestnená na stene alebo na podlahe, pretože klimatizácia v okne môže byť dosť hlučná a klimatizáciou na strope sa zvyčajne inštalácia komplikuje.

Extra funkcie, ktoré môžu byť užitočné

Potom, čo ste zvážili hlavné body, zvyšok už zaberie len zistiť podrobnosti:

 • Fyzická veľkosť a tvar – aká veľká má byť klimatizácia, kde sa má zmestiť medzi váš nábytok atď.
 • Hluk – zriedkavo je to problém v suterénoch, garážach a podkroviach, ale v obytných a kancelárskych priestoroch to môže byť nepríjemné.
 • Estetika – rovnako ako väčšina ostatných zariadení, aj klimatizácie sú dodávané v rôznych prevedeniach a farbách, aby sa lepšie hodili k vášmu interiéru.
 • Tepelné čerpadlo – ak chcete, aby vaša klimatizácia bola dobrá aj na vykurovanie a nielen na chladenie, zvážte kúpu modelu s dobrým tepelným čerpadlom.
 • Hodnotenie Energy Star – toto hodnotenie určuje, ako energeticky efektívna je klimatizácia. Ak nechcete platiť príliš veľa za každodennú prevádzku klimatizácie, vyberte model s hodnotením Energy Star.
 • Ďalšie funkcie – v neposlednom rade zvážte, aké ďalšie funkcie má váš klimatizačný systém mať. Medzi ne môže patriť diaľkové ovládanie, nastaviteľná rýchlosť ventilátora, ovládanie smeru vzduchu, rôzne typy vzduchových filtrov, hodiny a programovateľný časovač a ďalšie.

O klimatizačných jednotkách a o tom, ako fungujú, sa dá povedať oveľa viac. Na koniec nájdenie najlepšej klimatizácie pre váš domov alebo kanceláriu znamená výpočet a zváženie jej kapacity, počiatočnej ceny, typu a modelu, inštalácie, spotreby energie, dizajnu a všetkých jej ďalších funkcií. Ak však nájdete vhodné riešenie pre vaše potreby, bude to jeden z najlepších nákupov pre váš domov alebo kanceláriu.

Back to top button
Close