Produktytop.sk strávilo mnoho hodín výskumom, aby vám pomohlo nájsť tie najlepšie produkty, ktoré si môžete kúpiť. Každý produkt je tu nezávisle vybraný naším tímom. Ak si niečo kúpite prostredníctvom odkazov v našom obsahu, môžeme získať malú províziu, ktorá nám pomôže pri podpore našej práce.

Najlepšie kávovary 2021

Rôzne typy kávovarov

Kým ručné kávovary sú tradičnou voľbou, stále viac ľudí sa rozhoduje pre rýchlosť a pohodlie automatických kávovarov. Tu je rýchly zoznam najlepších typov automatických kávovarov.

Espresso stroje

Skvelé pre akýkoľvek druh kávy, tieto stroje sú populárne z určitého dôvodu. Espresso stroje používajú tlak na striekanie kávy do vašej šálky, čo je do značnej miery to, čo im dáva konzistenciu. Espresso stroje môžu byť buď poloautomatické alebo plne automatické a v oboch prípadoch je tlak dodávaný pumpou. Môžu však byť tiež manuálne, v takom prípade musíte pomocou páky sami zaistiť potrebný tlak.

Filtrovaná káva

Vynikajúce stroje pre hrubo namleté kávy. Perkolátory sú starý typ automatického kávovaru, ktorý sa dodnes vyrába. Sú to jednoduché džbány z nehrdzavejúcej ocele s vekom, namontované na vyhrievacom telese. Podobne ako štandardné kanvice na ohrev vody, tieto zariadenia sú krásne svojou jednoduchosťou, pretože nechávajú veľa práce na vás. A to je dobrá vec – máte na výber, koľko vody, koľko kávy, aký typ a ako dlho sa má variť. Filtrované kávy sú v podstate šťastným stredom medzi ručnými kávovarmi a väčšinou ostatných automatických kávovarov.

Prekvapkávač

Skvelé stroje pre stredne až jemne mletú kávu. Toto sú pravdepodobne najslávnejšie druhy kávovarov. Môžu byť dodávané s kónickými alebo plochými filtrami, ale v oboch prípadoch je chuť podobná. Prekvapkávače sa ľahko a jednoducho používajú, ale zriedkakedy produkujú najbohatšiu chuť. Samozrejme existuje aj dostatočný priestor pre variácie založené na rôznych modeloch. Použitie kvalitného prekvapkávaša s preferovanými kávovými zrnami vám teda môže dodať preferovanú chuť a arómu.

Kapsulové kávovary pre jednu šálku

Skvelé pre domácnosti s iba jedným alebo dvoma milovníkmi kávy, ktorí nemajú nároky na príliš špecifickú chuť a vôňu, stroje založené na kapsulách sú vynikajúce pre rýchlu dodávku kofeínu. Káva, ktorú používajú, sa dodáva v baleniach, ktoré si môžete kúpiť v miestnych obchodoch alebo online. Z tohto dôvodu je výsledok obyčajne jednoduchý a nevýrazný, ale opäť – to nie je zmysel týchto strojov. Ak všetko, čo chcete, je rýchla ranná šálka energie, je to pravdepodobne najvhodnejšia možnosť.

Na čo by som mal dávať pozor pri kúpe kávovaru?

Aký typ má požadované funkcie? A o aké funkcie a vlastnosti by ste sa mali zaujímať? Tu je rýchly prehľad:

Kapacita

Kávovary dokážu produkovať naraz od jednej až do dvadsiatich šálok, takže si vyberte ten, ktorý má správnu kapacitu pre vaše potreby. Zamyslieť sa trochu nad svojimi potrebami môže byť tiež šikovné – ste domácnosťou dvoch milovníkov kávy? Potom je možno pre vás vhodný práve kávovar, ktorý vyrobí dve šálky kávy naraz, ale ak máte sklon mať hostí z času na čas, môže byť lepší stroj na štyri.

Nastavenie arómy

Ak hľadáte viac ako štandardnú dávku kofeínu ráno a chcete si prispôsobiť svoj zážitok z kávy, niektoré kávovary majú ovládače nastavenia sily arómy. Umožňujú vám prispôsobiť si intenzitu kávy.

Vodné filtre

Keďže kávovary pracujú s vodou z vodovodu, je dobré hľadať zariadenie s vodným filtrom.

Nastaviteľné hodiny, automatické vypínanie atď.

Čím viac ovládacích prvkov kvality a funkcií majú vaše kávovary, tým ľahšie bude vaše ráno. Na konci dňa je cieľom kávovaru, aby vaše rána boli plynulejšie.

Ďalšie funkcie, ktoré môzu byť užitočné

Samozrejme, existuje veľa menších funkcií a doplnkov, ktoré by ste mohli chcieť v kávovare. Tu je niekoľko návrhov:

  • Horúci tanier. Tento doplnok sa nepáči každému, pretože pri nesprávnom použití môže predstavovať bezpečnostné riziko. Pri správnom použití je to však skvelý spôsob, ako udržať kávu v teple, zatiaľ čo robíte iné veci.
  • Prestávka varenia. Táto elegantná funkcia je vynikajúca pre kávovary, ktoré dokážu vyrobiť väčšie množstvá naraz. Umožní vám to pozastaviť proces nalievania jednej alebo dvoch šálok kávy a potom pokračovať v príprave pre ďalšie šálky.
  • Karafa. Mnoho kávovarov prichádza s vlastnou karafou. Zvyčajne sú sklenené a izolované. Izolované karafy udržiavajú kávu v teple, ale sklo je klasická voľba.
  • Kávové filtre. Môže ísť o permanentné alebo papierové filtre. Papierové filtre je potrebné vyhodiť a vymeniť, zatiaľ čo permanentné filtre sa môžu opláchnuť a vložiť späť do zariadenia.

Zaujal vás niektorý z týchto typov kávovarov alebo sa rozhodnete pre manuálny kávovar? Čokoľvek si vyberiete, nezabudnite vždy na to, že by malo ísť o kombináciu vysoko kvalitných a personalizovaných funkcií a vlastností. Nemá zmysel platiť za funkcie, ktoré nepotrebujete, ale je tiež nepríjemné, keď váš nový kávovar nemá kľúčovú funkciu, ktorú potrebujete. Akonáhle nájdete pre vás ten pravý stroj, vaše kávové potreby by však mali byť uspokojené na nasledujúcich niekoľko rokov.

Back to top button
Close